Higher School Certificate Results 2019

2019 higher school resultsIn the same year that Pacific Hills has celebrated its 40th anniversary we are congratulating the outstanding achievements of our 2019 group of Year 12 students.

The publication of the HSC results is an opportunity to celebrate the many gifts and talents God has given to these students in our graduating year, and a chance to remember the contribution that they have made - culturally, academically, in serving, on the sporting field, and in the growing and sharing of their faith.

It is also a time when we recognise the efforts of our teaching staff and the support provided by the students’ parents.

127 students completed HSC courses this year including 16 Year 11 Augustine students as part of the Acceleration Program. In total, there were 35 HSC courses on offer.

Congratulations to Raquel Bradley who received the highest ATAR of 99.75 and Chung Wah Or who received 99.5. Both students were listed on the Premier’s All Round Achievers List, achieving over 90 percent in their respective courses.

Highlights for the 2019 Year 12 students include:

  • Raquel Bradley (7th in the State in Ancient History and 20th in the State in English Advanced) and Jessica McCrindle (10th in the State in English Extension 2) made the Top Achievers List
  • 102 Band 6 (or E4) results were achieved by students who were mentioned on the Distinguished Achievers List
  • In the HSC Showcases and Exhibitions we had two students with nominated Major Works: Aiden Wong in Shape 2019: Design and Technology, and David Sujono in Artexpress 2019: Visual Arts

Outstanding Marks

Jessica McCrindle  50/50 English Ext 2 
Raquel Bradley 98% Ancient History
Raquel Bradley 98% English Advanced
Susan Lee 97% Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Raquel Bradley 49/50 English Ext 1
Ella Farr  49/50 English Ext 2
Georgia Wang 97% Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Jonah Aw 48/50 English Ext 2
Jessica McCrindle 48/50 English Ext 1
Ella Farr 48/50 English Ext 1
Chung Wah Or 48/50 English Ext 1
Roweena Ow 96%  Chinese Continuers
Jialo Baik 96% Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Shu Ya Chong 96%  Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Lachlan Voss 96% Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Seung Min Lee 96% Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Alex Lee 95% Mathematics 2U  (Year 11 Augustine)
Ella Farr 95% English Advanced
Ella Farr 95% Modern History
Lauren Giulieri 95% Modern History
Lucia Rose Paix 95% Modern History

 

Band 6 Results

We also want to congratulate those students who achieved Band 6 results in the following subjects:

  • Adeline Donkin – Drama
  • Alex Lee (Yr 11 Augustine)  – Mathematics
  • Alison Wright – Modern History, History Ext, Studies of Religion 1
  • Anthony Schramko – Biology
  • Augusta Bothma – English EAL/D, Modern History
  • Bethany Gourlay – Modern History, History Ext
  • Blake Bridgewater – Ancient History, Modern History, History Ext, Visual Arts
  • Chan Byul Ra – Mathematics, Maths Ext 1
  • Charmion Taylor – Modern History
  • Chung Wah Or – Ancient History, English (Advanced) , English Ext 1, English Ext 2, Maths Ext 2
  • Christina O’Donnelly – English Ext 1
  • David Sujono – Music 1, Visual Arts
  • Dominic Chan –Mathematics, Maths Ext 1
  • Dylan Huntley – Mathematics
  • Eileen Voorma – English (Advanced) , English Ext 1, English Ext 2, Geography
  • Ella Farr – English Advanced English Ext 1, English Ext 2, Modern History, Studies of Religion 1
  • Ethan Pemberton – Business Studies, Mathematics Standard 2
  • Georgia Wang (Yr 11 Augustine) – Mathematics, Maths Ext 1
  • Grace Jeong – Maths Ext 1
  • Isabel Weston – Mathematics
  • Jaeyoung Kim – History Ext
  • Jay Azzopardi – Ancient History
  • Jennah Neale – History Ext
  • Jessica McCrindle – Biology, English Ext 1, English Ext 2
  • Jialo Baik (Yr 11 Augustine)  – Mathematics
  • Jiho Baek – Mathematics, Maths Ext 1
  • Jonah Aw – English Ext 2
  • Justin Joseph Lee – English (Advanced) , Modern History
  • Lachlan George – Mathematics
  • Lachlan Vos (Yr 11 Augustine) – Mathematics, Maths Ext 1, Physics
  • Lauren Giulieri – Geography, Modern History, History Ext
  • Lucia Rose Paix – Modern History, History Ext
  • Maclean Staden – Mathematics Standard 2
  • Min Lee Seung (Yr 11 Augustine) – Mathematics
  • Naomi Young – History Ext
  • Nyoung Sin Lee – Business Studies
  • Patrick Oates – Music 2, Music Ext
  • Raquel Bradley – Ancient History, Economics, English (Advanced) , English Ext 1
  • Roweena Ow – Drama, Visual Arts, Chinese Continuers
  • Saki Yoshizumi – Mathematics, Maths Ext 1, Physics
  • Seung Min Lee – Mathematics, Maths Ext 1
  • Sewon Kim – Mathematics, Maths Ext 1
  • Sharni Selzer – Mathematics
  • Shu Ya Chong (Yr 11 Augustine) – Mathematics, Maths Ext 1
  • Sophie Luker – Biology, Engineering Studies, Mathematics
  • Stephen Edney – English Ext 1, Modern History, History Ext
  • Su Min Baik – Mathematics
  • Susan Lee (Yr 11 Augustine) – Mathematics, Maths Ext 1
  • William Dearden – English (Advanced), English Ext 1, Music 1
  • Yoolree Kim – Mathematics, Music 1, Korean and Literature