Swimming Achievements

2017 06 15 swimming update web 03Pacific Hills Christian School and New Hope School has finished another wonderful year in the pool performing outstanding well.

Secondary State Swimming 2017
Nathaniel Baker (NHS) 4th 50m Freestyle
Smoon Cai 6th 200m Individual Medley
6th 50m Freestyle
3rd 50m Butterfly
3rd 100m Freestyle
3rd 50m Backstroke
2nd 12-14 Medley Relay
2nd 12-14 Free Relay
Kelly Dixon 7th 50m Backstroke
6th 15-16 Medley Relay
6th 15-16 Free Relay
Joshua Kim 7th 200m Individual Medley
10th 50m Freestyle
9th 50m Butterfly
10th 200m Freestyle
5th 50m Breaststroke
6th 100m Freestyle
7th 50m Backstroke
5th 15-16 Medley Relay
Nathaniel Kroll 5th 50m Buuterfly
Eric Lee 5th 15-16 Medley Relay
Abby Middlebrook 5th 50m Freestyle
3rd 50m Breaststroke
2nd 12-14 Medley Relay
2nd 12-14 Free Relay
Jessica Middlebrook 3rd 50m Freestyle
1st 50m Butterfly
1st 50m Breaststroke
4th 50m Backstroke
6th 15-16 Medley Relay
6th 15-16 Free Relay
3rd Super Relay
Lourdes Mo 6th 50m Breaststroke
3rd Super Relay
Ashleigh Moore 4th 50m Freestyle
1st 50m Butterfly
5th 50m Breaststroke
4th 100m Freestyle
7th 50m Backstroke
2nd 12-14 Medley Relay
2nd 12-14 Free Relay
3rd Super Relay
Roweena Ow 3rd Girls Super Relay
Hannah Payne 3rd 200m Individual Medley
2nd 50m Freestyle
1st 50m Butterfly
4th 200m Freestyle
1st 50m Breaststroke
1st 100m Freestyle
1st 50m Backstroke
3rd Super Girls Relay
Morgan Reedy 6th 15-16 Medley Relay
6th 15-16 Freestyle Relay
James Smit 9th 50m Butterfly
7th 50m Backstroke
5th 15-16 Medley Relay
Lara Song 3rd 200m Individual Medley
4th 50m Freestyle
3rd 50m Butterfly
2nd 200m Freestyle
6th 50m Breaststroke
3rd 100m Freestyle
10th 50m Backstroke
2nd 12-14 Medley Relay
2nd 12-14 Freestyle Relay
3rd Super Relay
Ethan Sydenham 5th 15-16 Medley Relay
Charlotte Young 6th 15-16 Medley Relay
6th 15-16 Freestyle Relay
PHCS 3rd Overall
CIS Primary Swimming 2017
Madison Bloom 8-10 Relay
20th Place – didn’t make the final
Tahlia Geelan 8-10 Relay
20th Place – didn’t make the final
Lily Kilmurray 8-10 Relay
20th Place – didn’t make the final
Grace Steinwede 8-10 Relay
20th Place – didn’t make the final
David Jeong 50 Freestyle
3rd place overall – off to NSWPSSA 5/4
CIS Secondary Swimming
Nathaniel Baker (NHS) 4th MC 50m Freestyle
4th MC 100m Freestyle
6th MC 50m Backstyle
Off to All Schools 12/5
Smoon Cai 11th 50m Butterfly
11th 100m Freestyle
11th 100m Backstroke
11th 50m Backstroke
8th Medley Relay
7th Freestyle Relay
Abby Middlebrook 14th 50m Breaststroke
8th Medley Relay
7th Freestyle Relay
Jessica Middlebrook 10th 50m Butterfly
10th 50m Breaststroke
11th Super Relay
14th 50m Freestyle
Ashleigh Moore 9th 50m Butterfly
11th Super Relay
8th Medley Relay
7th Freestyle Relay
Lara Song 11th 50m Butterfly
6th 200m Butterfly
8th 100m Butterfly
9th 200m Freestyle
9th 100m Freestyle
11th Super Relay
8th Medley Relay
7th Freestyle Relay
12th 200m Individual Medley
Hannah Payne 11th Super Relay
9th 200m Individual Medley
Lourdes Mo 11th Super Relay
Roweena Ow 11th Super Relay
NSW PSSA Swimming
David Jeong 24th 50m Freestyle
All Schools Swimming
Nathaniel Baker (NHS) 3rd Place in the Relay

Swimming Update Swimming Update Swimming Update Swimming Update Swimming Update Swimming Update Swimming Update